NLP. Veiksmes mācība vai manipulāciju māksla? - Personības pilnveidošanas centrs
 • +37167292808
 • +37128336927

Gars bagāts top no tā, ko saņem. Bet sirds top bagāta, vien sevi atdodot. Mirdza Ķempe

NLP. Veiksmes mācība vai manipulāciju māksla?

08.07.2004 Indra Melbārde, M.A. NLP

Publicēts:
Žurnāls "Mistērija" 2004. gada jūlijs

Jau vairāk nekā 30 gadu neirolingvistiskā programmēšana, kas ir radusies kā starpdisciplinārs jaunu un ļoti talantīgu jauno zinātnieku sadarbības produkts, turpina strauji attīstīties, iesaistot arvien vairāk piekritēju interesantā cilvēka izpētes procesā: viņa uztveres īpatnībās, komunikācijas mehānismos, pašizaugsmes virsotnēs un ģenialitātes paradoksos.
      Kā saka NLP autori, pašā ceļa sākumā viņiem pat nebija doma par jauna zinātnes virziena radīšanu. Viss, ko viņi vēlējās - remdēt savu kāri pēc pētījumiem un, galvenais, iegūt konkrētu, praksē noderīgu rezultātu.
      Joprojām ir cilvēki, kuri NLP nepamatoti uzskata par virzienu diletantiem, parasti tā runā tie, kuriem praktiski nav par to zināšanu un nopietnas NLP treniņu pieredzes vai arī tie, kuri mācās pie nespeciālistiem.
      Par pretējo mūs pārliecina NLP rašanās vēsture, parādot, ka tā bija neizbēgams notikumu un atmosfēras, kas valdīja 60.-to gadu beigās- 70.-to gadu sākumā ASV Kalifornijas štata pilsētā Santakrusā, rezultāts. Tajā laikā Santakrusa bija viens no radošās un zinātniskās domas vadošajiem centriem, kuram popularitāti atnesa tādi cilvēki kā Gregorijs Beitsons, Virdžīnija Satīra, Roberts Špicers, Ričards Alperts ,kā arī slaveni amerikāņu muzikanti, rakstnieki, aktieri un režisori. Santakrusas universitāte atšķīrās ar atvērtību jaunām zinātniskām idejām, kā arī atbalstīja savu studentu pētniecisko darbību. Tas viss, kalpoja par pamudinājumu tam, ka jaunu cilvēku grupa, kuriem bija dažāda izglītība un dažādas intereses (Ričards Bendlers, Džons Grinders, Džūdita Delozjē, Leslija Kemerona, Frenks Pjuseliks, Deivids Gordons, Stīvs Helegens, Roberts Dilts u.c.), ciešā saskarsmē ar vadošajiem zinātniekiem, spēja izrauties cauri tā laika tradicionālajiem psiholoģijas uzskatiem, atverot pasaulei pavisam jaunu ceļu cilvēka kā vienotas sistēmas uztveršanai.
Viņi arī uzdāvināja cilvēkiem praktiskus instrumentus, kas viņiem pašiem jau bija palīdzējuši atrisināt dziļas personīgās problēmas, uzlabot attiecības ar apkārtējiem, attīstīt savu potenciālu un gūt dzīvē panākumus.
       Iespējams, NLP sasniegumi kļuva savam laikam pārāk revolucionāri: pārāk viegli pielietošanā šķita paņēmieni, pārāk ātri notika pārmaiņas ar cilvēkiem, pārāk spilgti bija rezultāti.
       Neatkarība no satura ļāva NLP idejas pārnest visdažādākajos kontekstos: no psihoterapijas līdz biznesam, no apmācības līdz politikai, no zinātnes līdz mākslai. Dažādu valstu akadēmiskā zinātne nebija gatava tādai vētrainai neirolingvistiskās programmēšanas attīstībai un pacentās norobežoties no tās praktiskajiem sasniegumiem, apvainojot virspusībā un eklektikā.
       Daudzi no tiem, kas aiz NLP superefektivitātes oreola ieraudzīja tikai praktisko instrumentu kopumu, nepievērsa uzmanību to pavadošo vērtību sistēmai, uzskatiem par pasauli un cilvēku. Tajā skaitā, saziņas līdzekļu pārstāvji, dzenoties pakaļ lētai popularitātei, sacerēja dažādus neticamus stāstus par NLP, tādējādi ļoti ātri attīstot cilvēkos noturīgu saikni starp programmēšanu un kodēšanu, zombēšanu, iedarbību, iejaukšanos, iespaidošanu, kā arī ar citiem pēc negatīvās semantikas radniecīgiem vārdiem.
       Īpaši auglīgi šis process attīstījās bijušās Padomju Savienības valstīs, kā sekas tam, ka ar Rietumu valstīm bija ierobežota informācijas apmaiņa un bija neiespējami iegūt ticamu informāciju.
       Par laimi, tie laiki ir jau pagājuši, un šodien NLP arvien vairāk integrējas citās zināšanu nozarēs, bagātinot tās ar saviem modeļiem un praktiskajiem rezultātiem. Tādi termini kā sensorās reprezentatīvās sistēmas, enkuri, pielāgošanās un vadīšana kļuvuši ierasti daudzām psiholoģijas skolām.
Dažas Holivudas filmas atklāti demonstrē dažādus NLP paņēmienus. Tagad gandrīz katrā lielā pilsētā jebkurā attīstītā valstī jūs viegli varēsiet atrast vairākus NLP centrus, kuri ne tikai vada NLP apmācības seminārus, bet arī nodarbojas ar nopietnu izpētes darbu. Simtiem speciālistu no visas pasaules katru gadu pulcējas profesionālās konferencēs, lai dalītos pieredzē un ar jaunākajiem sasniegumiem. Pateicoties universālajiem un efektīvajiem instrumentiem, katram NLP meistaram ir unikāla iespēja gan pilnveidot jebkuru no esošajiem modeļiem, gan izveidot absolūti jaunu, oriģinālu.
Neskatoties uz trīsdesmit gadus ilgo vēsturi, NLP joprojām ir progresīvs praktiskās zinātnes virziens, kurš ir atvērts atgriezeniskajai saitei no pasaules un jaunām idejām. NLP nākotnē raugās ar optimismu, ticot, ka katram cilvēkam piemīt kolosāls radošais potenciāls un, ka sevis izpēte, iepazīšana palīdzēs padarīt mūsu pastāvēšanu daudz ekoloģiskāku un auglīgāku.
      Tā par NLP attīstības tendencēm raksta Krievijā atzītas NLP autoritātes Andrejs Pligins un Aleksandrs Gerasimovs.
Arī Latvijā pēdējos gados ievērojami pieaug cilvēku interese par neirolingvistisko programmēšanu. Diemžēl, pieaug arī ažiotāža, vēlme gūt lētu popularitāti. Tas, protams, kavē (bet dažreiz tieši otrādi , veicina) NLP attīstību. Iepazīstot NLP vēsturi, jāsecina, ka šādai sabiedrības attieksmes stadijai iziet daudzas valstis. Pēc tam attīstītās pozitīva sabiedrības attieksme, cilvēki kļūst atvērti iespējai apgūt šo brīnumaino mācību - neirolingvistisko programmēšanu. Pēdējos gados īpašu uzmanību esmu pievērsusi tam, kas Latvijā liek šķēršļus NLP atzīšanai un attīstībai.
       Manuprāt, viena no būtiskākajām barjerām cilvēku prātos, ceļā uz NLP, ir pats nosaukums neirolingvistiskā programmēšana. Starp citu, NLP attīstības pirmsākumos, šo mācību sauca par metazinātni, tās pratējus par metacilvēkiem.
       Nosaukumā neirolingvistiskā programmēšana daļa "neiro" norāda uz to, ka nepieciešams zināt un saprast procesus mūsu nervu sistēmā, kas atbild par informācijas saņemšanu, glabāšanu un tālāko izmantošanu, "lingvistiskā" - norāda uz valodas nozīmi cilvēka domāšanas un darbības procesā, "programmēšana" - norāda uz cilvēka domāšanas un darbības sistēmiskumu, secību. Tulkojumā no grieķu valodas, vārds "programma" nozīmē "precīza soļu sistēma, lai sasniegtu kādu rezultātu".
       NLP zināšanas un prasmes tiek izmantotas visdažādākajās dzīves jomās - psiholoģijā, pedagoģijā, reklāmā, mākslā, biznesā. Nesen vēroju kādas veiksmīgas biznesa konsultantu treniņkompānijas prezentāciju. Brīnišķīgs pasākums, labas atsauksmes. Prezentācijas būtība bija sociālajiem darbiniekiem un pieaugušo izglītības koordinatoriem parādīt, kā viegli un efektīvi rast kontaktu ar bezdarbniekiem. Spoži tika nodemonstrēti NLP pamatpaņēmieni - pielāgošanās un raports. Par NLP netika minēts ne vārda.
      Manuprāt, NLP ir mācība, kas ļauj saprast dažādus cilvēka rīcības modeļus, ļauj izprast mehānismu, kā darbojas mūsu prāts. Šīs zināšanas ļauj būt efektīvākiem un veiksmīgākiem. Var to, protams, noslēpt aiz ausij tīkamāka nosaukuma. Bet - vai tas vajadzīgs? Mana doma - labāk dzert ūdeni no tīra avota, bez dažādu citu mācību piejaukumiem.
      Viens no Personības pilnveidošanas centra mērķiem ir popularizēt neirolingvistisko programmēšanu, tāpēc esam izveidojuši interneta mājaslapu www.nlpcentrs.lv, tāpēc tapa grāmata uz kuras vāka ir vārdi " neirolingvistiskā programmēšana" - lai ļaudis , ieraugot un izdzirdot šo vārdu, zinātu, ka darīšana ar cilvēkam draudzīgu un jaunas iespējas paverošu mācību.
       Būtiska loma ir preses attieksmei. Latvijā ir daudz novitātēm atvērtu preses izdevumu, kas labprāt raksta par to, cik lielu efektu NLP var dot cilvēka dzīves kvalitātes pilnveidošanai. Bet netrūkst arī lētu sensāciju sološi virsraksti populāros sieviešu žurnālos. Lūk, tikai daži no Latvijas presē publicētajiem virsrakstiem - "Vai jābaidās no "cilvēkprogrammētājiem"?. "Vēlies ieprogrammēties?... komplektā ar šādu virsrakstu parasti varam redzēt saprogrammētas smadzenes vai viltīgi glūnošu manipulatoru - NLP pratēju. Vidusmēra cilvēka apziņā veidojas zināms negatīvs priekšstats. Un žurnālam pieaug tirāža…
Kad NLP kursu nodarbībās apspriedām kāda žurnālista tendenciozu prātojumu par programmētājiem, kas citus burtiski apbur, kāda kursu dalībniece patiesā izbrīnā jautāja: "Kāpēc citi domā, ka mēs šeit mācamies citus programmēt? Mēs taču mācamies apgūt dažādus NLP paņēmienus, lai mainītu SAVU rīcību, SAVU domāšanas modeli!"
       Domāju, NLP mūsu valstī iegūs otru elpu, kad šo mācību augstskolās padziļināti apgūs dažādu profesiju pārstāvji. Utopija? Nedomāju. Pasaules prakse liecina par pretējo. Vēl vairāk - ticu, ka pienāks Latvijā laiks, kad NLP pamatelementus mācīs jau vidusskolā, bet NLP pamatpieņēmumi būs sākumskolas programmas sastāvdaļa. Pašlaik var tikai iztēloties, kā veidotos jauniešu dzīve, ka jau skolas gados būtu apgūta prasme pareizi formulēt savus mērķus, ja skolu beidzot , jaunietis neapzinātās kompetences līmenī būtu apguvis māku būt noteicējam par savu garastāvokli un emocijām utt.
      Latvijā NLP dažāda līmeņa kursos māca jau 10 gadus. Pienācis laiks runāt par NLP apmācības kvalitāti. Pieaugot interesei par neirolingvistisko programmēšanu, pieaug arī piedāvājums NLP apmācībai. No ekskluzīvas mācības, ko prata daži izredzētie, NLP kļūst par plaša patēriņa preci, kas vajadzīga daudziem cilvēkiem. Diemžēl, arī Latvijā vērojama tendence par ko NLP speciālistu konferencē Maskavā šī gada martā runāja Krievijas kolēģi - plaukst diletantisms. Nereti cilvēks, kurš dažus mēnešus pamācījies NLP kursos, prot darboties ar enkuriem un apguvis tehniku "Resursu aplis" sevi prezentē kā NLP zinātāju un sāk apmācīt citus. Patiesība ir tāda, ka, lai kvalitatīvi mācītu citiem NLP, pašam pasniedzējam ir jābūt ar daudzkārt dziļākām zināšanā, nekā tas nodod audzēkņiem. Biju pārsteigta par nopietno attieksmi pret NLP meistaru sertifikāciju Maskavas neirolingvistiskās programmēšanas centrā "NLP izglītībā", kur ikvienu NLP meistara sertifikāta tīkotāju divas dienas eksaminēja pieredzes bagāti NLP speciālisti. Ikviena topošā NLP meistara zināšanas un prasmes tika pārbaudītas pilnībā. Ne visi , kas piedalījās eksāmenā , ieguva NLP meistara nosaukumu. Līdzīgi tiek eksaminēti arī NLP praktiķi. Tas liecina par nopietnu attieksmi pret NLP apmācības kvalitāti. Tāpēc , izvēloties savu NLP pedagogu, ir lietderīgi noskaidrot viņa izglītības līmeni šajā jomā. Tomēr, ne ikviens sertifikāts ir apliecinājums patiesai meistarībai NLP jomā. Padoms, izvēloties savu NLP skolotāju - visobjektīvākais vērtētājs ir viņa bijušie skolnieki, viņu prasmes un dzīves redzējums.
       Kas ir noteicošais NLP apmācībā - zināšanas vai prasmes? Atbilde viennozīmīga - prasmes. Ja vēlaties ieguldīt savus līdzekļus NLP apguvē - noskaidrojiet, kāds būs kursu rezultāts, kādas prasmes apgūsiet, kas nodarbībās ir vairāk - teorija vai praktiski vingrinājumi. "Teorija bez prakses ir tikai baumas" - viena no būtiskākajām pārliecībām, kuru guvu iepazīstot neirolingvistisko programmēšanu. NLP ir mācība, kas strauji attīstās, mācība, kura ilgstošā laika periodā nav ieliekama vienā rāmī, standartā. Minēšu tikai dažas prasmes, kas jāprot NLP praktiķim:

 • pareizi formulēt savus mērķus un atrast visefektīvākos paņēmienus to īstenošanai,
 • prast efektīvi izmantot savus iekšējos resursus,
 • runāt ar katru cilvēku viņa vērtību valodā, prasme pielāgoties, veidot raportu,
 • prasme asociēties pozitīvās situācijā un disociēties negatīvās,
 • saprast, kā cilvēki rada sev problēmas un kā tās var risināt,
 • viegli izmainīt savu uzvedību, atbilstoši vajadzībai,
 • redzēt, dzirdēt un just to, ko nepamana citi cilvēki,
 • atbrīvoties no bailēm un neērtības, zemas pašvērtības,
 • uztvert jebkuru situāciju no dažādiem redzes viedokļiem,
 • jebkurā neveiksmē saskatīt jaunu iespēju un izmantot to.


      NLP Latvijā turpina attīstīties. Šī mācība kļūst aizvien populārāka , arvien vairāk to pielieto dažādās dzīves jomās. Vienlaikus jāatzīst, ka ir daudz sfēru, kur NLP pašlaik maz tiek pielietota. Tas liecina, ka ir vieta izaugsmei. Ikviens, apguvis NLP zināšanas pratīs tās izmantot gan savā personīgajā dzīvē, gan savas karjeras veicināšanai, gan jauniem atklājumiem.

<< atpakaļ

Citi raksti

Mūsu klienti