Mērķi veiksmīga cilvēka dzīvē - Personības pilnveidošanas centrs
  • +37167292808
  • +37128336927

Es neesmu aita, kas gaida, lai gans dzen to uz priekšu. Es esmu Lauva un atsakos runāt, staigāt, gulēt kopā ar aitām. Ogs Mandino

Mērķi veiksmīga cilvēka dzīvē

10.06.2007 Karīna Spale,
Nordea Bank Finland Plc Latvijas filiāle konsultante,
NLP meistare

Mērķu izvirzīšana mūs disciplinē, motivē, uzliek mums atbildību par sevi un savu dzīvi, līdz ar to dara mūs vērtīgākus savu pašu un, protams, arī citu cilvēku acīs. Cilvēks ar mērķi skaidri redz savu ceļu, kas ved viņu uz priekšu. Tas palīdz cilvēkam noturēties uz šī ceļa, vieglāk pieņemt pareizos lēmumus, izvēlēties primāras lietas un dažreiz atteikties no kaut kā, kas ir mazāk svarīgs, lai saglabātu enerģiju un sasniegtu īsto mērķi, nevis aizstātu to ar visāda veida surogātiem. Cilvēks jūtas drošs, pārliecināts un motivēts. Sarežģītajos brīžos mērķis ir tas, kas uzrunā, palīdz noturēties uz pareizā ceļa, kļūst par atbalstu un dzinēju.

Tas bija vairāk kā divus gadus atpakaļ. Es sēdēju mājās ar savu mazo meitiņu, nestrādāju un īsti nezināju, ko lai dara. Gribējās pašai pelnīt, un es sāku piestrādāt draudzenes interneta veikalā. Taču šis darbs man nepatika, man gribējās no tā atteikties, bet bija bail aizvainot draudzeni. Vīrs aizbrauca uz ilgāku laiku uz ārzemēm, bet man gribējās, lai viņš būtu kopā ar mums. Mana mamma visu laiku mācīja mani, kā pareizi ir jāaudzina bērns. Skaidrs, ka šajā ziņā notika nepārtrauktas kara darbības. :) Tas viss kopā izraisīja manī ļoti lielu neapmierinātību. Likās, ka visa pasaule ir pret mani un visiem ir pilnīgi vienalga, ko es pati vēlos! Vistrakākais bija tas, ka es nevarēju argumentēti paskaidrot savu viedokli, lai citi to saprastu un respektētu.

Tad es uzstādīju sev mērķi iemācīties loģiski un argumentēti pārliecināt citus cilvēkus, mācēt aizstāvēt savas pozīcijas un piepildīt savas vēlmes mierīgā ceļā. Burtiski dažas dienas pēc mērķa uzstādīšanas man piedāvāja juristes darbu lielā uzņēmumā. Manos darba pienākumos bija aizstāvēt uzņēmuma intereses tiesā un citās iestādēs, pārliecināt valdi par vairāku inovāciju ieviešanu, darbinieku interešu aizstāvēšana utt. Citiem vārdiem, dzīve man deva iespēju mācīties loģiski un argumentēti izteikt savu viedokli katru dienu, cīnīties par taisnību, aizsargāt savu teritoriju un tiesības. Līdz ar pirmajiem soļiem man pazuda šaubas un neizlēmība. Es gribēju panākt savu un koncentrējos uz konkrēto rezultātu. Varu atzīt, ka mērķis ir piepildījies uz visiem 100%: acīmredzami panākumi darbā, miers mājās, pārliecība par savām spējām ietekmēt citus un vienmēr atrast labāko risinājumu.

Sapņus varam sasniegt, ja apzināmies savu mērķi, pozitīvi to noformulējam, un reāli iztēlojamies. It kā paskriet uz priekšu un ieraudzīt sevi ar jau piepildīto mērķi. Šai darbībai ir divas ļoti būtiskās nozīmes: iegūt stipru motivāciju mērķa sasniegšanai un saprast vai tiešām tu to vēlies.

Cilvēks saka: es gribu mainīt darbu, es gribu būt laimīgs, es gribu ģimeni utt. It kā mērķis ir uzstādīts pozitīvi, bet tās ir tukšās frāzes. Cilvēkam pašam ļoti skaidri un gaiši jāsaprot, kādu ģimeni viņš grib, ko nozīmē priekš viņa vārds „ģimene”. Kāpēc līdz šim laikam tu vēl neesi šo mērķi sasniedzis? Cik bieži mēs negribam godīgi atbildēt uz šo jautājumu! Mēs vainojam apstākļus, laika trūkumu vai valdību, bet negribam atzīties sev, ka īstenībā šis mērķis nav mūsu mērķis. Īstenībā šis mērķis ir radies tāpēc, ka tā gribēja mūsu vecāki vai citi tuvie cilvēki, tāpēc, ka mūs tā audzināja un mēs uzskatam, ka tam tā jābūt, vai arī tāpēc, ka kaut kas ir manam kolēģim vai kaimiņam. Var sasniegt mērķi un būt laimīgs tikai tad, kad tas ir tieši TAVS mērķis. Tikai tad, kad tu pats to ļoti spēcīgi vēlies, tevī rodas motivācija un enerģija ceļā un laimes sajūta galapunktā.

Tā mans vīrs pasūtīja Visumam mani :)… Būdams kautrīgs Kurzemes puika ilgu laiku viņš dzīvoja viens pats un vispār baidījās veidot attiecības ar meitenēm, tad parādījās viena, tad otra, bet īsti stipras un patiesas attiecības neizveidojās. Un tad viņš paņēma papīra lapu un sarakstīja visu, ko gribētu ieraudzīt savā nākamajā sievā: saraksts sanāca pamatīgs, izsmeļošs un diezgan ambiciozs. Ņemot vērā, ka mūsu pasaule nav ideāla, tajā sarakstā viņš ierakstīja arī 3 trūkumus nākamajā dzīvesbiedrē, ar kuriem varētu sadzīvot. Tad viņš ļoti krāšņi vizualizēja savu mērķi un uzrakstīja ļoti skaistu lūgšanu, kurā ietvēra galvenās domas no pirmīt sarakstītās lapas, paturot prātā pievilcīgu nākotnes tēlu. Viņš skaitīja šo lūgšanu gan strādājot, gan atpūšoties. Viņš nepieprasīja brīnumus no dzīves, bet vienkārši gaidīja, paturot prātā to, ko īsti vēlējās, un pēc 5 mēnešiem viņš satika mani. Kopš tā brīža jau 5 gadus esam kopā, un vīrs joprojām saka, ka es esmu viņa vislielākais nopelns :).

Pirms diviem gadiem es uzstādīju sev mērķi, ka vēlos jaunu automašīnu Volvo S80. Es bieži iztēlojos, ka braucu ar šo dārgo un glauno mašīnu, redzu sevi no malas izkāpjot no mašīnas pie Prezidenta pils, sajutu, kā smaržo jaunie ādas sēdekļi, cik smalki ir apstrādāta stūre utt., bet mašīna kā nenāca, tā nenāca pie manis. Un tad es godīgi atzinos sev, ka patiesībā nemaz šobrīd šo mašīnu nevēlos. Tas bija manas draudzenes uzskats, ka katrs sevi cienošs cilvēks drīkst braukt tikai ar jaunu mašīnu. Man šobrīd ir citi, daudz svarīgāki mērķi, nekā šis auto. Dotajā brīdī man ir izdevīgi, ka man ir cita, bet arī ļoti ērta mašīna, par kuru man nav jāmaksā līzings, kuru es varu atstāt jebkurā vietā un būt droša, ka mašīna tur arī paliks utt. Dotajā brīdī man ir izdevīgi, ka m nav Volvo S80. Tāpēc pirms sūdzēties uz dzīvi, noniecināt sevi un visas mācības par mērķu sasniegšanu ir vērts aizdomāties, vai tiešam es to vēlos? Vai tiešām tagad? Un precizēt mērķi. Es tiešām vēlos braukt ar Volvo S80, un tas noteikti būs pēc 3 gadiem. :)

Ir būtiski, lai izvirzītais mērķis apmierinātu mūsu patiesās vērtības. Katram no mums ir savas vērtības un tikai tad, kad mēs jūtam, ka mūsu mērķa pamatā ir mūsu pašu svarīgās vērtības, tad mērķis piepildās, jo ne tikai loģiskais prāts, bet visa mūsu būtība vēlas šo mērķi sasniegt.

Diezgan ilgu laiku strādāju par juristi un kvalitātes vadītāju privātuzņēmumā, kur lielāko darba laiku pavadīju strādājot ar dokumentiem. Neskatoties uz labu atalgojumu, prestižiem amatiem un visām privilēģijām, kas man bija šajā darbā, es jutos nelaimīga, jo man svarīgas vērtības (piem., komunikācija, radoša pieeja, brīvība, izaugsme) netika realizētas. Un tad es uzstādīju sev mērķi atrast citu darbu, kura pamatā būtu manas vērtības. Tā bija ļoti spēcīga motivācija, kas palīdzēja man atrast piemērotu darba vietu, izturēt 5 pārbaudes, nolikt kvalifikācijas eksāmenu ar labāko rezultātu grupā (neskatoties uz to, ka man nav ekonomiskā izglītība) un droši uzsākt darbu pavisam svešā jomā. Rezultāts? Esmu laimīga. Mani ļoti apmierina vide, kurā strādāju, kolēģi, darba grafiks, iespējas, kas ir redzamas priekšā, pats darbs nes man lielu gandarījumu, jo daru tieši to, ko vēlējos. Bez tam, realizējoties vienam mērķim, sāka realizēties citi – brīvi runāt angliski, jo manā darba vietā angļu valoda ir noteicošā, kā arī mācības notiek ārzemēs; brīvi komunicēt ar dažādiem cilvēkiem, mācēt atrast pieeju visam, veiksmīgi konsultēt klientus. Sasniedzot šo mērķi, es realizēju savas vērtības, tieši tāpēc mērķa sasniegšana nes pozitīvus augļus.

Manuprāt, vissvarīgākais mērķu sasniegšanā ir brīvi ļauties procesam bez aizspriedumiem un šaubām, uzdrošināties izpildīt savu mērķi. Man bieži nācās dzirdēt: nē, es to nevaru; tas var būt ar citu, ne jau ar mani; es neesmu to pelnījusi; es esmu neglīta, pārāk slinks... Kas tas ir? Tie ir mūsu ierobežojošie uzskati, kas ļoti traucē mērķa sasniegšanai. Sanāk tā, ka cilvēks uzstāda mērķi, iztēlojās to, izdzīvo, izsapņo, pārliecinās, ka tiešām vēlas to sasniegt un... nobaidās. Un tad sanāk tā, ka dzīve dod tam cilvēkam iespējas vienu pēc otras, bet viņš atsakās no tām, jo vai nu nevar noticēt, ka tas tiešām notiek, vai nu uzskata, ka nav tik vērtīgs, lai to pieņemtu. Un tieši pretēji, kad cilvēks ir atvērts un gatavs pārmaiņām, šīs pārmaiņas harmoniski ienāk cilvēka dzīvē, cilvēks sasniedz mērķi un kļūst laimīgs. Tāpēc vienmēr saku, ka mērķu īstenošana jāsāk no sevis pilnveidošanas. Jāpieņem sevi, jāuzticas sev un jāatļauj sev būt veiksmīgam un laimīgam.

Mani vecāki vienmēr rūpējās par manu tēlu, reputāciju, nākotni utt., tāpēc visu laiku mācīja, kā ir jādara un kā nav jādara. Un viens no uzskatiem bija tāds, ka nodarboties ar sportu (skriet, braukt ar riteni, iet uz sporta zāli utt.) ir slikti, jo, pirmkārt, tas nozīmē, ka tev ir pārāk daudz brīva laika, otrkārt, tādā veidā var nodarīt sev pāri, un treškārt, vispār tās ir muļķības. Bet es esmu ļoti aktīvs cilvēks, man patīk sportot, man patīk pārvarēt slodzes un spriedzi. Un man vienmēr bija mērķis saglabāt slaidu un lokanu augumu. Daudzas reizes es esmu pirkusi abonementus uz sporta zāli, bet gāju tikai 2 – 3 reizes un metu pie malas, jo iekšēji bija dziļi ieaudzināts uzskats – tas ir slikti, tu velti tērē savu laiku. Un tad iedomājos, ka es neesmu mani vecāki, un viņu uzskati ir tikai viņu uzskati, bet man var būt citi uzskati, piemēram, ka esmu ļoti aktīvs cilvēks un labai pašsajūtai man ir nepieciešama kustība kā gaiss. Es atļāvu sev sajust savu būtību, atļāvu sev būt īstai ... Kopš tā brīža es regulāri eju uz jogu, vakaros braucu ar riteni, brīvdienas eju uz baseinu un iesaistu šajās aktivitātēs savu ģimeni. Tik līdz es atļāvu sev būt patiesai, darīt to, ko vēlos bez aizspriedumiem, es piepildīju savu sapni, kļuvu laimīgāka un izveidoju vēl tuvākās attiecības ģimenē.

Veiksmīgs cilvēks vienmēr apzinās savus mērķus. Veiksmīgs cilvēks saprot, ka viņš pats būvē savu dzīvi ar savām domām un darbiem. Veiksmīgs cilvēks nenoveļ atbildību par neizdošanos uz kaimiņu, laika apstākļiem vai likteni. Viņš apzinās, ka enerģija rodas tikai tur, kur ir aktīva darbība, tāpēc viņš darbojas.

<< atpakaļ

Citi raksti

Mūsu klienti