Kā realizēt sapņus un sasniegt mērķus jeb „Es vienmēr zinu, ko vēlos” - Personības pilnveidošanas centrs
  • +37167292808
  • +37128336927

Viens vīrs, kurš uzlabo savu meistarību, ir daudz vērtīgāks nekā piecdesmit sprediķotāji par meistarību. Knuts Roke

Kā realizēt sapņus un sasniegt mērķus jeb „Es vienmēr zinu, ko vēlos”

25.06.2007

Cik cilvēku Latvijā var precīzi atbildēt uz jautājumu „Kāda būs tava dzīve – ģimene, darbs, atpūta – pēc pieciem gadiem?” Izrādās, tikai apmēram 5% cilvēku pilnībā apzinās savus mērķus. Daži cilvēki atļaujas uzstādīt ambiciozus un pat šķietami nerealizējamus mērķus, taču citi kautrīgi sevi mierina – „Ko tad es, tas jau man nav pa spēkam...” Kāpēc pirmie, neraugoties uz dažādiem šķēršļiem, realizē savus sapņus pat ātrāk kā cerējuši, bet otrie tā arī sakņupuši sēž un dzīves likstās vaino valdību? Izrādās, ka ikviens var iemācīties savus sapņus pārvērst mērķos, kas tiek reāli sasniegti.

„Sapņus varam sasniegt, ja apzināmies savu mērķi, pozitīvi to formulējam un reāli iztēlojamies,” zina Karīna Spale, Nordea Bank Finland Plc Latvijas filiāles konsultante. „Jo precīzāk tu zini, ko vēlies, jo mērķi var sasniegt ātrāk, laiku izmantot efektīvāk. Piemēram, ja tu ej uz veikalu ar iepirkumu sarakstu, tu noteikti iepirksies ātrāk un lietderīgāk,” ir pārliecināts Gatis Kalniņš, SIA „Oranžs” direktors.

Indra Melbārde savā otrajā apgāda „Zvaigzne ABC” izdotajā grāmatā „Es vienmēr zinu, ko vēlos” stāsta par dažādiem paņēmieniem, kā sapņus pārvērst reāli sasniedzamos mērķos: „Veiksmīgs cilvēks vienmēr apzinās savus mērķus – gan būtiskās un nozīmīgās lietās, gan sīkos ikdienas darbos. Savu vēlmju apzināšanās ir ļoti būtiska – daudzi cilvēki peld pa dzīvi, ļaujas straumei. Ja dzīves upe met kādu negaidītu loku, šāds cilvēks vairs nav noteicējs pār savu dzīvi, turpretī tas, kurš zina, ko grib, pratīs pārvarēt šķēršļus, dažādas krāces un atvarus, lai nokļūtu tur, kur vēlējās. Daudzkārt ir dzirdēta frāze “Lūdziet, un jums taps dots”, tas piepildās, bet tikai tad, ja cilvēks zina, ko grib.”

Karīna Spale dalās savā pieredzē: „Diezgan ilgu laiku strādāju par juristi un kvalitātes vadītāju privātuzņēmumā. Neskatoties uz labo atalgojumu, prestižo amatu un visām privilēģijām, es jutos nelaimīga, jo man svarīgās vērtības – komunikācija, radoša pieeja, brīvība un izaugsme, netika realizētas. Tad es uzstādīju sev mērķi atrast darbu, kura pamatā būtu manas vērtības. Tā bija ļoti spēcīga motivācija, kas palīdzēja man izturēt piecas pārbaudes, nolikt kvalifikācijas eksāmenu ar labāko rezultātu grupā (neskatoties uz to, ka man nav ekonomiskā izglītība) un droši uzsākt darbu pavisam svešā jomā. Rezultāts? Esmu laimīga. Darbs man nes lielu gandarījumu, jo daru tieši to, ko vēlos.”

Dace Jamonte, A/S „Kurzemes Radio” valdes priekšsēdētāja uzskata: „Es zinu, ka katra cilvēka paša spēkos ir spēja rakstīt savas dzīves scenāriju, jo zemapziņa katru domu uztver kā komandu, kas jāizpilda un meklēs variantus, lai to īstenotu. Un es arī zinu, ka visiem maniem mērķiem ir lemts piepildīties. Es zinu, ka mērķu zināšana un to prasmīga noformulēšana palīdzēs man sasniegt patiesu labklājību. Jo, cik lielu labklājību es būšu paredzējusi savā dzīves scenārijā, tieši tādu arī sasniegšu. Bet paredzējusi esmu – lielu. Zinu, ja dvēseles dziļumos cilvēks šaubās par iespēju kļūt par pārtikušu cilvēku, viņš par tādu arī nekļūs. Tādēļ pievienojos tam, ka sapņiem ir jābūt, lai ir kam piepildīties.”

Indra Melbārde savā grāmatā raksta: „Ja precīzi zinām, ko gribam sasniegt, mums palīdz arī zemapziņa. Taču jāņem vērā vairāki padomi, kā formulēt mērķi, lai tas veiksmīgi īstenotos. Lūk, daži no tiem. Mērķim ir jābūt formulētam pozitīvā formā. Mērķim ir jābūt atkarīgam no paša cilvēka – “Gribu, lai es…”; “Kas man jādara, lai sasniegtu mērķi?” Svarīgi ir precīzi iztēloties mērķi: ko es redzēšu, dzirdēšu, jutīšu, kad mērķis tiks īstenots. Svarīgi ir noteikt situācijas, kurās vēlaties šo mērķi īstenot, jo tas, kas vienā situācijā ir vēlams, citā var būt nevēlams. Kādi ir iespējamie šķēršļi mērķa sasniegšanā – kas traucē mērķi realizēt tūlīt; kādēļ neesmu šo mērķi sasniedzis agrāk; kādi ir citi iespējamie mērķa realizēšanas ceļi? Kādi būs pirmie soļi šī mērķa realizēšanā, konkrēti kur un kad es speršu pirmos soļus šī mērķa īstenošanā?”

”Jau divus gadus atpakaļ es uzstādīju sev mērķi, ka vēlos jaunu automašīnu Volvo S80. Es bieži iztēlojos, ka braucu ar šo dārgo automašīnu, sajutu, kā smaržo jaunie ādas sēdekļi, cik smalki ir apstrādāta stūre utt., bet mašīna kā nenāk, tā nenāk pie manis. Mans mērķis nepiepildās. Un tad es beidzot atzinos sev, ka patiesībā es nemaz nevēlos šo mašīnu šobrīd – tas bija manas draudzenes uzskats, ka katrs sevi cienošs cilvēks brauc tikai ar jaunu mašīnu. Šobrīd man ir izdevīgi, ka man nav jauns Volvo S80. Tāpēc pirms sūdzēties par dzīvi, noniecināt sevi un visas mācības par mērķu sasniegšanu, ir vērts aizdomāties, vai tiešam es to vēlos? Vai tiešām tagad? Un precizēt mērķi. Es tiešām vēlos braukt ar Volvo S80, un tas noteikti būs pēc 3 gadiem. :)”

Karīna Spale dalās savā pieredzē. Gatis Kalniņš papildina: „Ja tu zini, ko vēlies, tev ir savi mērķi un tu uz tiem tiecies, tad jebkuru sapni – mazu vai lielu – ir iespējams realizēt. Galvenais ir sapņot, sapņot un sapņot, un atmest tādas domas – „kā es to sasniegšu?” Jo tas parasti ierobežo sapņu lidojumu un bremzē cilvēka virzību uz mērķi. Ja sapnis (mērķis) ir, tad pārējais notiks pats no sevis!”

Šos cilvēkus vieno zināšanas par to, kā savus sapņus pārvērst par konkrētiem mērķiem un tos, savukārt, reālā plānā, ko viņi ir apguvuši pie I.Melbārdes. Nupat grāmatu apgāds „Zvaigzne ABC” ir izdevis Indras Melbārdes otro grāmatu „Es vienmēr zinu, ko vēlos. Neirolingvistiskā programmēšana”. Tā ir turpinājums 2004. gadā izdotajai grāmatai „Kad sapņi piepildās. Neirolingvistiskā programmēšana”, kas, pateicoties lasītāju interesei, ir izdota jau trīs reizes.

Dr. Igors Kudrjavcevs, Rīgas Stradiņa universitātes Integratīvās medicīnas laboratorijas vadītājs, Psiholoģisko Pētījumu Centra direktors: „Par Neirolingvistisko programmēšanu (NLP) reizēm ir nācies dzirdēt visai briesmīgas lietas – it kā ar to cilvēkus var kodēt, zombēt un vēl nez kādas nelietības veikt. Teikšu tā – šādas baumas neatbilst īstenībai. NLP ir zinātniski pamatota metodika, un tās izmantošana ir prognozējama un regulējama:

Pirmkārt, NLP dod iespēju veiksmīgi sakārtot un plānot savu aktīvo dzīvi – darbu, mācības, profesionālo izaugsmi. NLP māca precīzi redzēt un sajust vēlamo nākotnes mērķi, tas atbrīvo no lieka enerģijas patēriņa un padara dzīvi skaidrāku.

Otrkārt, NLP personiskās un grupu komunikācijas metodes palīdz darbā darījuma cilvēkiem, ārstiem, pedagogiem, psihologiem, žurnālistiem un visiem citiem, kuru darbs prasa izcilas komunikācijas prasmes. Turklāt, veiksmīgas komunikācijas metodika nekādā gadījumā nezombē un nekodē – tikai dod iespēju saprotami, īsi un kodolīgi sniegt savu informāciju citiem.

Treškārt, NLP personības izaugsmes metodes jeb „tehnikas” palīdz tikt galā ar vairākām problēmām – sākot ar laika plānošanu un stresa menedžmentu un beidzot ar ģimenes lietām un kolektīvu menedžmentu. NLP tehnikas ir praksē pārbaudītas un iekļauj sevī lielu drošības garantijas procentu, kas ļauj tās izmantot plašam cilvēku lokam.”

Rīgas Stradiņa universitātes Socioloģijas katedra un Sabiedriskās domas un tirgus pētījumu centrs SKDS 2005. gadā veica pētījumu „Rīgas pilsētas iedzīvotāju netradicionālās (integratīvās) medicīnas metožu izmantošanas pieredze”. Dr. Igors Kudrjavcevs par pētījumu: „T.s. netradicionālās (integratīvās) medicīnas metožu popularitāte pasaulē un Latvijā ir neapstrīdams fakts. Šī pētījuma dati liecina, ka Rīgas iedzīvotāji NLP vērtē kā efektīvāku pat par tādām plaši pazīstamām metodēm kā akupunktūra un fitoterapija.”

<< atpakaļ

Citi raksti

Mūsu klienti