Sāc plānot savu jauno dzīvi! - Personības pilnveidošanas centrs
  • +37167292808
  • +37128336927

Kad tu izdari izvēli, tu izmaini nākotni. Dīpaks Čopra

Sāc plānot savu jauno dzīvi!

02.01.2008 Aiva Alksne

Publicēts:
Žurnāls „Marta”, 2008. gada 2. janvārī.

Tev ir tieši nedēļa, lai izdomātu, kādus mērķus vēlies sasniegt šogad un tieši tikpat daudz laika, lai iekārtotu savu mērķu grāmatu.

Atzīstam mēs to vai nē, viena gada beigas un otra sākums visbiežāk kalpo par tādu kā atskaites punktu. Var pasmaidīt par apņemšanos ar 1. janvāri «sākt jaunu dzīvi» (tāpat kā ar nākamo mēnesi vai nākamo pirmdienu), bet tas tomēr ir labāk, nekā ļauties plūsmai un nemeklēt savā dzīvē neko vairāk un labāk, uzskata Personības pilnveidošanas centra direktore Indra Melbārde. Taču uzreiz arī uzsver: «Pirms sākam sapņot un izvirzām mērķus 2008. gadam, noteikti ir vērts atskatīties uz iepriekšējā gada veiksmēm, ieraugot to, kas labs izdarīts un par ko varu sevi slavēt. Tiem ne vienmēr jābūt milzu sasniegumiem, kad lepojamies ar uzbūvētu jaunu māju vai aizstāvētu disertāciju. Atzinīgi jānovērtē katrs vismazākais sīkums, kas ļāvis pašam par sevi priecāties un lepoties.»
Kad lasi šīs rindas, Jaunais gads sagaidīts, visi svētki ar izēšanos un ciemošanos arī ir galā, un pienācis īstais brīdis, lai caur pozitīvisma prizmu atskatītos uz gadu, kas pagājis, un sāktu plānot savu dzīvi jaunajā 2008. gadā.

Uzliec rozā brilles un aiziet!
Tev ir dots laiks līdz 9. janvārim, lai izbrīvētu vienu vakaru (to var darīt vienatnē vai visi kopā ģimenē) un uz lapas uzrakstītu visu, kas aizvadītajā gadā bijis patiešām labs.
«Īpaši svarīgi tas ir cilvēkiem, kam ieskats pagātnē sākas ar nopūtu – tas neizdevās, un tas neizdevās; es gribēju to, un tā nebija. Slimoju, man bija problēmas darbā, attiecībās... Šo vēlmi atcerēties slikto vajag sevī apslāpēt! Ikviens cilvēks var (ja grib) savu domu kontrolēt un ieraudzīt labo!»
Lai atskatīšanās pagātnē nebūtu vispārīga, šo uzdevumu atvieglo savas dzīves sadalīšana četros kontekstos. Tāpēc paņem papīra lapu un, sadali to četros vienādos laukumos. Augšējā labējā laukumā ieraksti – Es, mana pašizaugsme, zem tā – Ģimene, attiecības, apakšā pa kreisi – Darbs, bizness, karjera, bet augšā pa labi – Atpūta, hobijs, vaļasprieks. Un tieši tā arī uzlūko aizvadītos 12 mēnešus, atceroties, kas katrā no šiem dzīves lauciņiem patiešām izdevās. Noteikti sevi par to paslavē! Iespējams, pat apzināti piespied sev uzrakstīt katrā lauciņā 10 savas veiksmes un panākumus. Lai tie ir kaut sīkumi! Tajā brīdī, kad sākam to darīt, domas atraisās, rozā brilles «sāk strādāt», un mēs šo labo arī ieraugām arvien vairāk. Šoreiz neskaties uz to, kas nav izdevies!

Neliela, bet svarīga atkāpe
Iespējams, tu labprāt pieraksti savus jaunā gada sapņus un mērķus. Ideāli – tev ir iespēja paskatīties, kas ir piepildījies no gribētā. «Mana pieredze liecina – ja šie mērķi ir formulēti pareizi, ievērojot mērķu formulēšanas likumus, tad no izvirzītajiem mērķiem piepildās 80%. Tas priecē, jo tas nozīmē – tik vien ir jāsāk darīt, kā plānot,» iedrošina Indra Melbārde.
Ko darīt, ja lasi savus aizvadītā gada mērķus un saproti, ne visus ir izdevies īstenot? Paturēt prātā un automātiski pārnest tos uz nākamo gadu? Izrādās, jāieklausās sevī. «Ja reiz pagājušajā gadā bija kas tāds, kas nepiepildījās, tad nevajadzētu to uztvert kā sakāvi. Pajautā sev – vai patiešām man tas ir vajadzīgs? Vai es to gribu? Ja iekšējā sajūta saka – es to nekādi negribu, man tas nav vajadzīgs, tad varbūt viens no jaunā gada pirmajiem svētīgajiem darbiem ir no šī mērķa atteikties.» Vienmēr būs kāds pamatots iemesls, kāpēc mums šāds mērķis nav vajadzīgs.

Vispirms – vēlmju salūts
Par jaunā gada plāniem šogad vēlams domāt sākot ar 9. janvāri, kad sākas jauns Mēness cikls. Kā zināt savus īstos mērķus un patiesās vēlmes? Precīzi atbildēt spēj vienīgi mūsu iekšējā balss. Atceries, kā tas bija bērnībā, kad sapņoji un visu ko gribēji, kad ticēji un nedomāji – vai to varu izdarīt.
Atceries kādu situāciju savā dzīvē, kad biji liela sapņotāja, atsauc atmiņā šo patīkamo sajūtu un padomā – ja viss būtu iespējams, kas mani darītu patiesi laimīgu šajā gadā? Ja atmet visus «es to nevaru», «man tam nav naudas» un «man nav tādu apstākļu», tad varam sapņot arvien brīvāk. Šos savus sapņus pieraksti. Tie var kalpot par pamatu konkrētiem, realizējamiem mērķiem. Ja sākumā domāji izvirzīt vienu mērķi, saraksti tā vietā 10 vai 100 mērķus, un tad ar iekšējās sajūtas metodi – šis man ļoti, ļoti patīk – vai izslēgšanas metodi – bez šī es noteikti varētu iztikt, atrod tos dažus galvenos mērķus, kas patīk visvairāk. Iespējamos mērķus var apzināt, sarīkojot Vēlmju salūtu. Jo vairāk tēmu aplūko, jo vieglāk izdomāt. Ļauj savai rokai rakstīt visu, ko tai gribas rakstīt!
Pašizaugsme. Te plāno par visu, kas attiecas uz sevis pilnveidošanu, kopšanu. Vai tie būs kādi kursi, par kuriem sen sapņoju, vai esmu nolēmusi visas Osho grāmatas izlasīt. Un es to daru tāpēc, ka patiešām to vēlos, nevis tāpēc, ka visi tagad lasa Osho.
Veselība. Kā es rūpēšos par savu veselību? Iespējams, jāapmeklē zobārsts vai jāveic analīzes, lai būtu pārliecība, ka esmu vesela… Varbūt manas vēlmes ir saistītas ar kādu īpašu SPA procedūru... Atļauj sev pasapņot! Jo vairāk gribēsi, jo vairāk sasniegsi.
Vizuālais tēls. Ko šogad ar prieku darīšu savā labā? Iespējams, tieši šogad ar prieku izmainīšu savu frizūru, varbūt vēlos kardināli mainīt ģērbšanās stilu, varbūt beidzot jāsatiek savs stilists.
Ģimene. Padomā par attiecībām ar tuviniekiem. Ko tu gribētu citādāk? Varbūt vēlies ieviest kādu jaunu tradīciju ģimenes stiprināšanai. Varbūt atjaunot attiecības ar attālākiem radiem? Mērķis var būt arī pārtraukt attiecības, kas kļuvušas apgrūtinošas. Draugi. Cilvēciskās attiecības ir stipras tad, ja tās kopj. Vai atceries savus draugus? Viņu jubilejas? Varbūt vēlies biežāk satikties? Varbūt vēlies iemācīties dāvināt no sirds, nevis pirkt draugiem dāvanas tikai tad, kad saņem ielūgumu uz ballīti? Ja ir šāds uzstādījums, ka vēlies dāvināt no sirds, ietaupās arī laiks, jo dāvana tad atnāk pati.
Attiecības. Padomā par savām privātajām, intīmajām attiecībām. Nevis, ko šajās attiecībās negribētu, bet tieši – ko es gribētu, ja viss būtu iespējams? Lai mans mīļotais cilvēks man dāvina ziedus. Vai par mani regulāri rūpējas. Tas varbūt kas tāds, ko viņš, iespējams, nedara, bet par ko es būtu ļoti laimīga un priecīga! Pats dīvainākais – ja mēs tā precīzi un labestīgi izdomājam – tas būtu tik jauki, ja tā būtu, tad bieži tā vienkārši notiek...
Darbs, bizness. Kādus darbus vairāk gribētos darīt, kuru jomu paplašināt (un nevis, ko samazināt), jo tā tev sagādātu prieku. Varbūt sākt ko pilnīgi jaunu.
Atpūta. Sapņo! Gribi! Izvēlies, kurp ceļot, kādiem hobijiem, vaļaspriekiem pievērsties. Kas kādreiz bija sapņots, izlolots, bet laika trūkuma dēļ pastumts malā. Tā ir mūsu atbildība – sākt vismaz to gribēt. Kad vēlme mazliet mūsos iesakņojusies, tad, ja mēs apzināti tai palīdzam, viss notiek skaisti.
Finanses un labklājība. Noteikti sapņo arī par šo jomu, atļaujies pieļaut domu, ka tava labklājība var krasi palielināties. Tas ir pirmais, ko lietas labā varam darīt – sapņot par to, ko gribam.
Vēl cita(s) tēma(s): kas pašai tuva(s). Varbūt tā ir ideja par jaunu mājokli. Ja apnicis tagadējais dzīvoklis, kāpēc lai tu negūtu prieku no tā, ka iepazīsti iespējamos dzīves apstākļus jaunuzceltā mājā vai ciematiņā, jo tas neuzliek par pienākumu tur dzīvot. Jo sapņošana un vēlmju piepildīšana ir ļoti saistīta ar ieiešanu realitātē. Tāpēc arī, ieejot veikalā, vajag nevis noskatīties uz kleitu, kas patīk, domājot – ak, ko nu man, bet uzvilkt un sajust. Tur ir tāda motivācija! Katrs var savu laiku aizpildīt, plānojot un gribot!

Neliela, bet svarīga atkāpe
«Šo gadu ekonomisti mums sola grūtu, bet nav jau zināms, kā īsti būs. Tāpēc nevis baidies, bet izrēķini, ka tev turpmāk par elektrību būs jāmaksā par tik vairāk, parēķini, kā varētu mainīties ikmēneša tēriņi par pārtiku visai ģimenei. Tā ir lieliska motivācija sākt izvērtēt, kur gūšu trūkstošo summu. Ko varu darīt, lai ienākumi palielinātos? Ja savā darbavietā nenopelnu, tā ir mana atbildība sākt interesēties, cik tad maksā citur, kā varu piepelnīties. Varbūt jāmaina darbavieta? Finansiālās kolīzijas var izmantot savā labā, lai trenētu elastību finanšu domāšanā. Es to uztveru kā izaugsmes iespēju – motivēt sevi, ka man kaut kas ir jādara, jāuzņemas atbildība. Bet vispirms ir jāsaprot, kādai jābūt naudas summai man personīgi un manai ģimenei kopā, lai saglabātu līdzšinējo dzīves kvalitāti vai dzīvotu labāk. Finanšu jomā pozitīvā virzienā parasti nekas nenotiek ātrāk, kamēr nezini, cik tev vajag. Labklājība tiešām sākas prātā. Bet nauda ir jāmīl, un janvāris ir īstais laiks (2. janvāris jau nu pavisam, jo ir pirmā diena, kad tērējam), lai apņemtos ar interesi vienu mēnesi veikt finanšu uzskaiti un ieraudzītu, cik daudz un kam tērēju, un kam gribu tērēt vairāk. Nauda mīl precizitāti. Tā izsakāma skaitļos un ne citādāk. Gribēt labāk dzīvot – tas nenozīmē neko. Ir jāzina, par cik vairāk es gribu! Un šī ir labā ziņa – viss atkarīgs no mums pašiem, mūsu vēlmēm un gatavības rīkoties, lai ko neteiktu par situāciju valstī.»

Iekārto Mērķu grāmatu!
Mērķu plānošanu nevajadzētu sākt ātrāk kā 9. janvārī, jo līdz tam ir dilstošs mēnesis un zema enerģētika. Taču līdz 9. janvārim ieteicams iegādāties A4 formāta kladi cietos vākos, kas kalpotu par Mērķu grāmatu, kurā vienkopus rakstīt visus savus mērķus. «Mērķu grāmata ļoti motivē, jo tā ir konkrētība. Grāmatā vajag visus pierakstus datēt un laiku pa laikam tajā ieskatīties, bet ne katru dienu. Veltīt vienu vai vairākus vakarus mērķu saplānošanā un tad šo grāmatu noglabāt – ieskatīties tajā ap Lieldienām, ap Jāņiem, rudens sākumā... Mērķu grāmata ļauj izjust baudu, ka vari pievilkt krustiņu jau sasniegtajiem mērķiem.» Savus mērķus ir iespējams papildināt – paņem mērķu grāmatu un ieraksti! Nevienam par saviem mērķiem nav jāatskaitās, šī grāmata nevienam nav jāredz. Ir jābūt kādai vietiņai, kas ir tikai tavējā un kur neviens neieskatās. «Ir jābūt drošības sajūtai attiecībā uz šo grāmatu, jo tajā esi tu pati, bez izlikšanās.» Kāpēc šāda grāmata ir vajadzīga? Guļot uz dīvāna, bieži sapņojam – kā būtu, ja būtu. Mūsu apziņa šos sapņus izsapņo un aizmirst. Daudz kas piepildās, bet visbiežāk to pat nemanām, jo sen jau esam aizmirsuši, ka par ko sapņojām. Šo piepildījumu ieraugām, kad pēc pusgada vai nākamā gada janvārī atveram Mērķu grāmatu un redzam – jā, bet es šo biju domājusi, un es patiešām to izdarīju! Pat nepamanīju, ka to daru.... Zemapziņai ir ļoti svarīgi saņemt pozitīvus impulsus – man izdodas! Vēl svarīgi būt elastīgai – neskatīties uz Mērķu grāmatu kā dogmu, bet kā uz palīgu, kā sarunu biedru, un arī mazliet kā uz savu dienasgrāmatu,» novēl Indra Melbārde.

Proti izvirzīt mērķi!
* Mērķim ir jābūt ar pozitīvu pieskaņu.
* Plāno vai sāc plānot tos mērķus, kurus no sirds vēlies, pēc kuriem ilgojies.
* Mērķim jābūt atkarīgam no tevis pašas. Tam jābūt tādam, ko vari ietekmēt, kas ir tavā pārziņā, jo tieši tu uzņemies atbildību.
* Mērķim jābūt ļoti konkrētam. Nevis, gribu lielāku algu, bet cik tieši gribi nopelnīt. To var zināt tikai tad, kad saproti, cik tev vajag. Gribi labāku veselību? Tad konkrēti, ko darīsi, lai uzlabotu savu veselību? Varbūt jāparedz plānveida operācija, varbūt diēta?
* Mērķus raksti par sevi, par savu dzīvi. Tavi mērķi nedrīkstētu negatīvi ietekmēt citus cilvēkus, jo viņu vietā mēs dzīvi neplānojam.

Svarīgi padomi
* Dzīvē kopumā jātrenējas gribēt to, ko patiesi gribi! Patiesie vēlmju mērķi ir tikai tie, kurus izvirzi tāpēc, ka pati to gribi un esi gatava ar prieku to realizēt. Tikai tad var teikt, ka 80% no mūsu mērķiem piepildās. Nevis vēlēties dārgu auto, jo tas ir prestiži, vai ceļot tāpēc, ka visi ceļo, bet plānot to, jo tā ir patiesa vēlme.
* Jāmācās dzīvē darīt to, kas patīk, un atļaut sev domu, ka drīkstu realizēt tos mērķus, kurus gribu. Tas ir mūsu pienākums sevi nolikt tādā pozīcijā, lai varu dzīvot viegli, ar prieku un lai man apkārt ir tādi cilvēki, kuri kopā ar mani vēlas šādu dzīvi dzīvot.
* Sāc domāt vai sameklē vietu, kur iemāca ģenerēt idejas, ieklausīties sevī un atmodināt to milzi, kas ir tevī. Vidusmēra cilvēks izmanto tikai 4 līdz 6% savu iespēju. Tāpēc, lai arī tev patīk domāt – mūsu rīcībā ir visas iespējas, mums tikai jāmācās ieraudzīt, saprast, noticēt. Un tas ir pašizglītošanās ceļš...
* Naudas ritenis sāk griezties tad, kad mēs naudiņu «čubinām» arī domās. Nevis – ak, man nepatīk uzskaitīt tēriņus, man labāk patīk tērēt. Laiku pa laikam vajag savā budžetā izdarīt revīziju.
* Pareizi noformulētu mērķi izsapņo, izvirzi un atlaid – ļauj, lai tas pats no sevis piepildās.
* Galvenā ir iekšējā sirds balss, jo mūsu patiesā, nevis iluzorā griba, mūsu zemapziņa, mūsu augstākais «es» neļauj mums izdarīt ko nepareizi.
* Kāpēc lai neizvēlētos to dzīves ceļu, ka daru to, kas man patīk, visiem no tā labi, un es dzīvoju viegli?

Citi raksti

Mūsu klienti