Veiksmes stratēģija, jeb kas būtu jāzina par... - Personības pilnveidošanas centrs
  • +37167292808
  • +37128336927

Gudra cilvēka diena ir garāka nekā muļķa cilvēka nedēļa. Seneka

Veiksmes stratēģija, jeb kas būtu jāzina par...

20.02.2011 Aija Zuja

Publicēts:
"Rēzeknes vēstis", 2011. gada 12. februāris


Evita vēlreiz pārskaitīja naudu: vajadzētu būt taupīgākai, sprieda viņa, jo finansiālais stāvoklis nav diez ko spožs. Īstenībā situācija, kādā atradās jaunā sieviete, ir neapskaužama: vīrs aizgājis pie citas, mājās četri cits par citu mazāki bērni, aprūpējami, lolojami un skolojami, un pati piedevām nesen kļuvusi bezdarbniece. Taču roka pati stiepās grāmatu plauktam pretī, lūk, kur glābiņš! „Kā kļūt veiksmīgai” – viņu uzrunāja grāmata. Grāmatas kā kļūt bagātai, skaistai un kā nopelnīt miljonu, Evita jau bija iegādājusies iepriekš. Apmeklējusi arī kursus, kur zinoši cilvēki stāstīja un mācīja, kā kļūt veiksmīgai. Taču... Taču nekas nemainījās. Kāpēc tā, viņa izmisusi jautāja?
Tik tiešām, ir milzums daudz grāmatu ar padomiem, kā izmainīt savu dzīvi, ir filmas, tiek rīkoti kursi utt. Tā kā šo padomu un zināšanu pamatā atrodas NLP jeb neirolingvinistiskā programmēšana, nolēmu aprunāties ar Baltijas Starptautiskās akadēmijas un Personības Pilnveidošanas centra pasniedzēju Ilgu GORSVĀNI, kura ir arī sertificēta NLP trenere.

– Kāpēc izlasot kaudzēm pozitīvās domāšanas grāmatu, cilvēkam neizdodas izmainīt savu dzīvi?
– Ir liela atšķirība starp to, ko dari ikdienā un to, ko zini. Bieži to, ko zinām, mēs nemākam pielietot. Var zināt, kā ada zeķi, bet, kamēr nepaņemsi rokās adatas, zeķi nenoadīsi.
– NLP – kas tas ir par zvēru?
– Tā ir veiksmīga cilvēka stratēģija, kas iemāca būt veiksmīgam. Taču runājot par NLP, jāuzsver, ar to ir kā ar virtuves nazi: vari ģimenei uzsmērēt sviestmaizes, bet ar to pašu nazi var arī cilvēku nogalināt. Esmu no tās skolas, kur NLP izmanto cilvēka labklājības veidošanai, nevis hipnotizēšanai, zombēšanai, manipulēšanai utt. Mana filozofija tāda: nedari otram to, ko negribi, lai tev izdara cits.
– Veiksminieka stratēģija – skan skaisti. Bet vai katram tas der?
– Ja kāds pasaulē to ir izdarījis, tad to var izdarīt jebkurš. Tikai jautājums, vai tev to vajag? Jo to, kas ierakstīts mūsu likteņa grāmatā, nevaram mainīt, kā pret to izturēties – ir mūsu pašu pārziņā.
– Bet cilvēks var arī nenojaust, ko liktenis viņam lēmis...
– Kad cilvēkam jautāju, kā tu gribētu justies, kādu gala rezultātu gaidi, pēc kādiem kritērijiem rītā pamodies sapratīsi, ka esi veiksmīgs, laimīgs, bieži vien skan atbilde: „Bet es taču nezinu, kāds es jūtos laimīgs.” Tad sākam šķetināt dzīves kamolu, kad viņš bija juties laimīgs. Izskatām piecus sešus un vairāk variantus, kā varētu rīkoties, lai sasniegtu iecerēto mērķi. Izveidojam kritērijus, te gan nav gatavas receptes, jo katram ir sava laimes izjūta.
– Bet varbūt tikpat labi cilvēks kā kritēriju varētu izmantot arī 10 Dieva baušļus?
– Nejauksim NLP ar reliģiju, tās ir divas dažādas lietas. Turklāt NLP nenoliedz reliģiju. Kā teicis Jēzus: „Ja tev būs ticība tik liela kā sinepju graudiņš, tad tu vari pārbīdīt kalnus.” Arī izmantojot NLP, jābūt ticībai tam, ko dari.
Ko iesākt cilvēkam, kurš palicis bez darba, vai, nedod Dievs, draud tādas iespējas?
– Grāmatas „Ilūzijas” autors Ričards Bahs ir teicis: „Tur, kur tavas domas, tur tava pieredze. Par ko cilvēks domā, par to viņš kļūst. To, no kā tu visvairāk baidies – atnāk. Padomā un kļūsi bagāts.”
Ko varu ieteikt cilvēkam bezdarbniekam? Vispirms jānomierinās, jo bailes visu bremzē, un tad jāmeklē visi iespējamie varianti, ko piedāvā dzīve, paziņas, radi, pasaule globālā mērogā. Jāpajautā sev, kādi ir mani resursi, ko es varētu darīt. No stresa un bailēm, ka nebūs iztikas līdzekļu, neredzam iespējas. Būtu jāizmanto iespēja mācīties. Vispār jau no mazotnes bērnam jāstāsta, ka jāapgūst pēc iespējas vairāk prasmju, dzīvē noderēs.
– Vai jūs sevi uzskatāt par laimīgu un veiksmīgu sievieti?
– Kas pēc jūsu domām ir veiksmīga cilvēka kritērijs? Pie mums Latvijā izveidojies stereotips, ka laimīgs cilvēks ir tas, kuram ir daudz naudas.
Jā, sevi uzskatu par veiksmīgu, jo mans bērns ir vesels, mācās augstskolā, man ir ģimene, vīram ar veselību, paldies Dievam, viss ir kārtībā. Ir jumts virs galvas, ir ko paēst un apģērbt, un varu pašattīstīties un darīt cilvēkiem labu, ko vēl var vēlēties?
Miljons? Ko es ar to darīšu? Bagātajiem jādomā par apsardzi, kur naudu ieguldīt, lai neapzog un ko iesākt, ja miljona vairs nebūs...
– Laikam tā jau ir... Rakstniece Dž. K. Roulinga, kurai grāmatas par Hariju Poteru atnesa 50 miljonus dolāru peļņu, esot nonākusi depresijā, jūtas vientuļa un gribēja izdarīt pašnāvību...
– Domājams, ka gandarījumu viņa guva no tā, ka rakstīja grāmatas. Jautājums, kā sabiedrība izturas pret radošiem cilvēkiem. Bieži vien cilvēks jūtas vientuļš, jo nav blakām kāda, kuram varētu uzticēties. Cilvēks ir bara būtne, viņam vajadzīga sabiedrība, un jābūt ļoti spēcīgam, lai būtu viens pats ar sevi.
Tomēr nevar zināt, vai šī ziņa par rakstnieci nav bijusi preses „pīle” viņas popularitātes celšanai?
– Paldies par sarunu!

Ar Ilgu Gorsvāni sarunājās
Aija ZUJA

 

     Ieteikt draugiem

Citi raksti

Mūsu klienti