Kļūsti par pašapzinīgu sievieti - Personības pilnveidošanas centrs
 • +37167292808
 • +37128336927

Neviens, kurš kādreiz ir parādījis savus labākos rezultātus, nav to nožēlojis. Džordžs Halas

Kļūsti par pašapzinīgu sievieti

16.06.2011 Lauma Lūse
Konsultē Personības pilnveidošanās centra direktore,
personīgās meistarības trenere Indra Melbārde

Kad dzirdu draudzenes runājam un dažkārt paskatos uz sevi no malas, brīžiem šķiet, ka dzīvojam kompleksos, sevis nonicināšanā un tādā nepilnvērtībā, ka mati ceļas stāvus. Kā atjaunot sievietes pārliecību?

Publicēts:
Žurnāls „UNA” 2011. gada jūnijs
 
Pārliecība par sevi ir kā sēkliņa, kas iesējusies zemapziņā. Tā iesakņojas tavā dzīvē – tavos iespēju labirintos un reālajās darbībās. No pārliecības ir atkarīgi rezultāti. Ir dažādi iemesli, kāpēc mēs domājam negatīvi, ierobežojoši (tā var būt gan audzināšana, gan tava iepriekšējā dzīves pieredze, tie, iespējams, ir ne pārāk veiksmīgi cilvēki, ko reiz esi satikusi, vai vide, kurā esi dzīvojusi). Mēs nevaram mainīt pagātni un, iespējams, nevaram mainīt tagadni, jo tā ir pagātnes domāšanas rezultāts, bet mēs vienmēr varam sākt mācīties domāt savādāk un līdz ar to dzīvot veiksmīgāk nākotnē, jau tagad veidot veiksmīgu nākotni. Ir svarīgi jau šobrīd attīstīt sevī stipras un pozitīvas pārliecības par sevi un dzīvi kopumā.
 
Vizuālas pārmaiņas. Vai tiešām pirmais solis?
Parasti sievietes vispirms pievērš uzmanību vizuālajiem efektiem – mums ir svarīgi, kā ģērbjamies, kādas kurpes velkam un kādu lūpu krāsu lietojam. Televīzijā un žurnālos redzam pārvērtības, kur sieviete no pelēkas peles pārvēršas par gulbi. Stāsts parasti ir tikai par sapucēšanu un īslaicīgu pacēlumu, jo sieviete uz to brīdi patiešām uzplaukst (arī tas ir ļoti daudz!). Jautājums ir par ko citu – cik ilgi viņa jutīsies skaista, izstaros pašapziņu? Vai sieviete arī pēc gada gribēs pirkt jaunas kleitas un ievēros stilistu padomus? Un vissvarīgākais jautājums – vai viņai ilgtermiņā būs mainījusies pārliecība par sevi un būs spēks iztaisnot muguru un dejas solī doties pa dzīvi? Protams, ja esi sapucēta, ir vieglāk uzturēt sevī šo sajūtu, ka esi mainījusies un esi skaista, arī mājinieki slavēs (starp citu, ikvienai sievietei var radīt pārliecību, ka viņa ir lieliska, tāpēc, meitenes, teiksim cita citai komplimentus!). Taču, ja sieviete gadu desmitiem savā dziļākajā būtībā bijusi pelēkā pele, ilgstoši būt gulbim, tikai ar jaunas kleitas palīdzību, nez vai būs iespējams,  ja vien viņa pati nemainīs savu domāšanu.
Lai atstātu iespaidu par to, ka esi pārliecināta sieviete, ir iespējams attiecīgi saģērbjoties, var  iemācīties ķermeņa valodu, kāda piemīt pašapzinīgam cilvēkam, bet tā būs tikai ārējā čaula. Un tomēr, tas ir vairāk, nekā nekas. Ķermenis un apziņa ir vienots veselums, kas viens otru ietekmē. Ārējās pārvērtības var būt lielisks stimuls iekšējai izaugsmei. Un tomēr – patiesa pašapziņa ir spēcīgāka! Pašapzinīga sieviete tāda būs gan ar stilistu perfekti veidotu tēlu, gan T-kreklā. Tāpēc pirmais likums –  kļūsi par pašapzinīgu un pārliecinātu sievieti, attīsti, kultivē sevī pozitīvu pašapziņu.
 
Interesantais riņķa dancis
Pārliecība par sevi nozīmē to,  kā tu raugies uz sevi, kā tu domā par sevi, kā tu runā, piemēram, „es varu” vai „es nevaru”, „tas ir viegli” vai „tas ir grūti”, „man ir viegli veidot attiecības” vai „attiecības ir pārāk sarežģīts mehānisms”, „esmu lieliska sieviete” vai „esmu pelēkā pele”. Pārliecība atspoguļojas ķermeņa valodā, balss intonācijā, gaitā. Var būt pozitīvas un attīstošas pārliecības un  var būt arī negatīvas un ierobežojošas pārliecības.
Ja esi pārliecināta par sevi. Pozitīva pārliecība, piemēram, „es viegli varu veidot attiecības”, „esmu lieliska sieviete”, atver tavu iekšējo potenciālu un palielina spējas (vai zināji, ka ikviena no mums izmanto mazāk nekā 10 procentus no savām iespējām jeb iekšējā potenciāla). Rezultātā iekšējais potenciāls tiek izmantots vairāk, un arī darbības, kuras tu savā dzīvē dari – vai tas būtu mājās vai darbā – notiek daudz enerģiskāk un ar prieku, un apkārtējie to novērtē. Ja tev ir veiksmīgas darbības, arī rezultāti ir patīkami – tu soļo pa pasauli un baudi dzīvi, tev veidojas  gan labas attiecības, gan veiksmīgs darbs. Un, ja ir labi rezultāti, tad pozitīva pārliecība par sevi nostiprinās. Riņķa dancis uzņem apgriezienus un tu kļūsti arvien pārliecinātāka par sevi, izstaro veselīgu pašapziņu.
Ja esi nepārliecināta par sevi. Pārliecība, ka esi kautrīga, jūties mazvērtīga, un uzskati, ka tu to noteikti nevarēsi izdarīt („to var visi citi, ne es!”) -  tas viss ietekmē  tavu iekšējo potenciālu un tavas spējas tiek izmantotas daudz mazāk, jo zemapziņai tiek dota komanda, ka tev to nevajag. Ja tu nespēj izmantot savu iekšējo potenciālu, arī darbības ir nedrošas, biklas, balstītas uz iepriekšējo negatīvo pieredzi, un līdz ar to arī rezultāti dzīvē ir viduvēji un bāli. Ja ir slikti rezultāti, pārliecība, ka tev nesanāk, laika gaitā tikai nostiprinās – „es taču teicu, ka man nesanāks!”. „Nu, mēģināju nodibināt attiecības, bet, redz, nekas nesanāk!” Un nepārliecinātība tikai pieaug! To pamana un attiecīgi reaģē citi cilvēki.
 
3 soļi – no negatīvā uz pozitīvo
Pamēģini ieklausīties sevī un sadzirdēt, kā tu domā un kā runā, kādas ir tavas pārliecības par sevi un dzīvi. Vari kādam citam (piemēram, draugam) palūgt raksturot tavas pārliecības. Ir svarīgi noskaidrot un saprast, kuras ir tavas vājās pārliecības, kas ierobežo tevi ceļā uz panākumiem, veiksmi, laimīgu dzīvi. Piemēram, „man ir grūti to realizēt”, „neesmu pietiekami laba”, „es nekad nepelnīšu pietiekami daudz”, „tas nav domāts tādām, kā es”. Iespējams, tu uzskati, ka labāk, „ka tikai kāds vīrietis, jo tie foršie uz mani  vispār neskatās”. Tie ir prātā izveidoti ierobežojumi, kam maz sakara ar reālo dzīvi... Ir vērts sevī ieprogrammēt jaunas, pozitīvas pārliecības, sēt pārliecību  sēkliņas – „es mīlu sevi”, „es ar prieku rūpējos par sevi”, „ja citi to var, arī es varu iemācīties”, „ikviens var dzīvot pārticībā”, utt.
 • Pirmais solisakceptē savu negatīvo pārliecību. Ir svarīgi saprast, kas ir mans ierobežojums, piemēram, „pelnīt naudu var tikai smagi strādājot”.
 • Otrais solis – pārvērt to pagātnes formā. Paeksperimentē un uzraksti šo teikumu pagātnes formā – „es kādreiz uzskatīju, ka labi pelnīt var tikai smagi strādājot...”
 • Trešais solis – apzināti veido jauno pozitīvo pārliecību Šīs negatīvās pārliecības vietā izveido attīstošu un pozitīvu pārliecību, piemēram, „naudu var viegli pelnīt aizrautīgā darbā”. Veido savu vēlamo pārliecību krātuvi.
Tev tas jāzina! Ja izvēlētā pozitīvā pārliecība nebūs tikai skaņas un vārdi, bet sāks dzīvot tevī, tā nostiprināsies, un tu organizēsi savu dzīvi, balstoties uz tām. Pēc kāda laika pamanīsi, ka daudz ko neapzināti esi sākusi darīt savādāk. Tavas darbības būs enerģiskas un pārliecinošas un rezultāti priecēs gan tevi, gan citus.
 
21 dienu apzināti kultivē sevī jaunu, pozitīvu pārliecību
Ieteicams savas pārliecības atkārtot katru dienu, pat vairākas reizes dienā. Vari izmantot „21 lapiņas tehniku” – saraksti uz 21 lapiņas vienu un to pašu pozitīvi formulētu pārliecību, kas tevī pašlaik nav pietiekami stipra, bet ko vēlies sevī attīstīt un kas tev būtu noderīga. Katru dienu pasaki to skaļā balsī. Piemēram, „es esmu laimīga sieviete”. Atļauj   prieku vizualizēt sevi, kāda tu izskatīsies, kad būsi laimīga sieviete, kāda būs tava gaita, runas maniere, kā tu jutīsies, kā skanēs tava balss, kā izpaudīsies citu atzinība. Tev noteikti kaut kad ir bijusi pozitīva pieredze, ka esi bijusi laimīga, atsauc to savās atmiņās tagadnē. Tādejādi tu rosināsi sevī laimīgas sievietes sajūtu un palīdzēsi nostiprināties pārliecībai. Šo vingrinājumu atkārto katru dienu – vai nu dodoties pastaigā pa parku, vai braucot mašīnā, vai meditējot – vienkārši, ar interesi kultivē sevī šo pārliecību. Tas nekas, ja sākumā jutīsi iekšēju pretestību – tu varbūt teiksi „bet tā taču nav taisnība”. Iespējams, iekšējā balss protestēs: „Bet es neesmu laimīga.” Šīs domas ignorē. Ja tu kaut ko no sirds ļoti gribi, tas piepildīsies. Indra Melbārde atzīst, ka nereti ierastā vide it kā velk atpakaļ, parāda īstenību, kas nebūt nav rožaina. Vajadzīga pacietība un patiesa vēlēšanās, lai izvēlētā pārliecība kļūtu par realitāti. Daudzas sievietes atzinušas, ka pēc 3 nedēļu vingrinājumiem, pārliecības, ko viņas atkārtojušas diendienā, apzināti vizualizējot, nostiprinās un būtiski mainījušas dzīves kvalitāti.
Izvēlies  pārliecības, kuras vēlies nostiprināt sevī, piemēram:
·         Esmu laimīga sieviete.
·         Spēka punkts vienmēr ir pašreizējā mirklī.
·         Es esmu interesanta un gudra sieviete.
·         Katra doma veido manu nākotni.
·         Es ar cieņu protu pateikt „nē”.
·         Es pieņemu sevi un pasauli, kāda tā ir.
·         Es uzticos savai iekšējai gudrībai.
·         Manā pasaulē viss ir labi.
·         Es viegli atrodu pareizo risinājumu.
·         Esmu lielas mīlestības cienīga.
·         Es esmu sieviete, ar kuras viedokli un domām rēķinās.
·         Mani apmierina mans vecums.
·         Es esmu ļoti pievilcīga un kopta sieviete.
·         Esmu interesanta sev un citiem.
·         Dzīve ir vienkārša un viegla.
·         Mana māja ir miera pilns patvērums .
·         Es esmu gatava piedot.

Arī tu to vari!
Dzīvo pēc principa – ja kāds uz šīs pasaules kaut ko spējis paveikt, arī es to varu iemācīties. Pieņem sevī šo pārliecību! Tā pavērs ceļu uz lieliskām pārmaiņām. Ja kāda spējusi pārvērsties no pelēkās peles par karalieni, tad skaidrs, ka arī tu to vari. Tikai ir no sirds jāgrib!
 
Nospraud savu mērķi
Par sevi pārliecinātai sievietei ir mērķi – viņa zina, ko vēlas. Un tas savukārt rada drošību. Kad mainās cilvēks, mainās arī vide, mainās citu attieksme. Sievietes, kuras attīsta sevī pašapziņu un pārliecību, parasti būtiski maina savu dzīvi jo mērķi motivē. Daudziem mainīšanās un mērķu realizēšana ir gausa, šķiet bezcerīga vai neiespējama, jo zemapziņas līmenī ir informācija, kaut kas būtiski mainīsies arī attiecībās un dzīvē kopumā. Jāapzinās, ka mūsu mērķi ietekmēs ne tikai mūsu, bet arī blakus esošos cilvēku dzīves. Tāpēc ir gudri tos sabalansēt un saskaņot ar tuviniekiem. Ideālā variantā – lai visiem ir labi.  Ne vienmēr mīļā miera labad ir jāatkāpjas no saviem mērķiem, jo tad aktuāls kļūst jautājums – vai man mana dzīve ir jāaprok, lai kādam nebūtu sāpīgi?
Ja tevi ilgstoši neapmierina tavs darbs, bet vēlies ko savādāk, tu raugies pasaulē, meklējot, ko dzīvē gribētu darīt. Izvirzi mērķi – risinājumi radīsies.
Nav jau tā, ka cilvēkiem, kuram nav mērķu, ir vieglāk dzīvot, mazāk jāstrādā. Kad nav mērķu, strādājam tāpat, iespējams pat vēl vairāk, tikai kāds uzmeties par saimnieku, kurš īsteno savus mērķus tavām rokām. Ir ļoti būtiski saprast, ko tu pati gribi, un meklēt sev domubiedrus un draugu pulku, kuriem ir mērķi. Ir ļoti svarīgi uzturēties pozitīvu un veiksmīgu cilvēku vidē.
 
Veiksmīgas sievietes stratēģija
Ja esi „iekritusi bedrē” (krīze attiecībās, finansēs, vienalga kur...)
 • Pieņemt, ka tā ir noticis. Piemēram, ir saplīsis auto (tas nozīmē, ka ir jāmaina ritenis), izjukušas attiecības (tas nozīmē, ka tev daudz vēl priekšā). Emocijas nelīdzēs. Akceptē notikušo un raugies, ko darīt lietas labā.
 • Ko es no tā varu mācīties? Tas ir atslēgas jautājums. Kad tiksi ārā no bedres, dzīve turpināsies. Bet, ja būsi atbildējusi uz šo jautājumu, tu būsi jau mazliet gudrāka un kaut ko no šīs situācijas iemācījusies.
 • Kādas jaunas iespējas man paveras? Kā es citreiz, ja man atkal būs šāda situācija, varētu rīkoties efektīvāk? Ko darīšu labāk?
 • Kā es šo situāciju varu izmantot savā labā? Uzdod šo jautājumu sev vairākkārt. Atbildē noteikti atnāks – ja ne uzreiz, tad vēlāk, kad emocijas būs rimušas.
 • Neattiecini to uz pagātni vai nākotni! Kad mums kaut kur neveicas, svarīgi neveiksmi neattiecināt uz visu dzīvi – tā ir tikai viena, konkrēta situācija.
Ja tevi pārņēmusi bedres sajūta, apstājies, nomierinies un atbildi uz šiem jautājumiem. Katrā bedrē var atrast pērles – mācībstundas, jaunu pieredzi. Tādā veidā paskatoties uz grūtībām, pašapziņa nostiprinās. „Man patīk doma, ka katra krīzes situācija ir iedīglis nākamajiem panākumiem, jo izsit no ierastā un, iespējams, panākumi nebūtu, ja tas nebūtu noticis. Ja šādi skatās uz notiekošo, pa dzīvi uz priekšu var iet lieliem soļiem,” uzsver Indra Melbārde. Bieži vien sievietes ikdienā nav pārliecinātas par sevi, bet tieši nokļūstot bedrē, mobilizējas, aktivizējas un iegūst papildus spēkus. Dzīvē ir divas situācijas, kad mēs ceļamies spārnos – tad, kad ir fantastiska iedvesma vai arī krīzes situācija. Tāpēc ir svarīgi skatīties uz krīzēm kā uz enerģijas avotiem, jo mūsu iekšējā dabas dotais potenciāls aktivizējas un parādās milzīgs spēks. Risinājumi ir vienmēr! Tas ir jautājums par to, kā mēs ejam pa dzīvi. Vai gaidām priekšā bedres, kas mūs mobilizēs? Vai arī organizējam savā dzīvē iedvesmas brīžus – mācāmies, lasām iedvesmojošas grāmatas, tiekamies ar veiksmīgiem cilvēkiem.
 
Ko tu darīji pagājušajā nedēļā?
Ikviena no mums vēlas, lai citi mūs ciena un mīl. Tas daudz lielākā mērā notiek ja mīlam un lolojam pašas sevi. Ir noderīgi izveidot pārskatu par pēdējo nedēļu. Cik laika veltīji:
1)    fiziskām aktivitātēm;
2)    ķermeņa kopšanai;
3)    grāmatām, filmām, teātrim;
4)    labām domām, meditācijai;
5)    rūpēm par veselību;
6)    izskatam…
Šis pārskats ir ļoti praktisks, lai ieraudzītu, ka, iespējams, vispār nekas nav izdarīts, ka nekam nav laika, vai arī gluži pretēji – tu par sevi ļoti rūpējies. Un tas jau ir ļoti daudz! Paslavē sevi!
 
Atrodi 50 baudas dzīvē
Kad tev ir brīvāks brīdis, uz lapas uzraksti vismaz 50 lietas, kas tev dzīvē rada prieku un baudu, piemēram, lasīt grāmatas, ēst, gulēt putu vannā, pastaigas, meditācijas... Tu pamanīsi, cik tava dzīve ir krāsaina! Ja vēl pamēģināsi paturpināt šo sarakstu (pafantazēt, kas vēl varētu būt tavas baudas, ja vien tev būtu vairāk laika un naudas). Iespējams, šis vingrinājums provocēs jaunu mērķu izvirzīšanu.
 

Pašapzinīgas sievietes kodekss 
(autors Anvars Bakirovs)
 
 (Uztver ar smaidu! Der zināt un pārdomāt, bet ne vienmēr izmantot.) :)
 • Es ik brīdi zinu, kas man ir vajadzīgs. Es eju uz savu mērķi, pielāgojoties apstākļiem.
 • Esmu pārliecināta par sevi un par to, ko daru. Man nav jātaisnojas. Man ir tiesības kļūdīties, jo es atbildu par sevi.
 • Esmu pašpietiekama. Es neko nelūdzu. Man viss ir!
 • Es nosaku un diktēju spēles noteikumus. Ja cilvēks ir gatavs izpildīt manus noteikumus, upurējot savu komfortu – tātad viņš ir ieinteresēts. Kam man neieinteresētie?
 • Ja mani noteikumi tiek pārkāpti, es stingri sodu. Pat draudot saraut attiecības. Kam man tie, kas nepilda manus noteikumus?
 • Dažreiz es esmu harmoniska un pretimnākoša. Jo kāpēc gan citādi lai viņi paciestu manus izlēcienus?
 • Es reaģēju tikai uz lūgumiem. Es ignorēju mājienus. Tas ir viņu darbs – uzminēt un apmierināt karalienes vajadzības.
 • Vīriešiem ir jāpaliek izsalkušiem. Jo tad visu laiku saglabājas vajadzība pēc manis. Tas ir manas varas virzītājspēks. Es arī turpmāk gribu būt vajadzīga.
 • Man ir pietiekoši daudz citu interešu. Apkārtējie šaubās, vai vēl saņems manu uzmanību. Bet es nekad nedodu nekādas garantijas.
 

 

Citi raksti

Mūsu klienti